Znaczenie employer brandingu w kontekście zwolnień grupowych

wydarzenia

Znaczenie employer brandingu w kontekście zwolnień grupowych

04/25

KATEGORIA:

W obliczu kryzysów gospodarczych wiele firm zmuszonych jest do przeprowadzenia zwolnień grupowych. Takie decyzje mają istotny wpływ na wizerunek pracodawcy oraz na zaangażowanie i lojalność pozostałych pracowników.

Szczególnie w tak trudnych sytuacjach mogą zaprocentować starannie i długofalowo prowadzone działania employer brandingowe, które pozwolą pracodawcy mimo kłopotów, nie utracić zaufania pracowników, którzy pozostaną w firmie, a także tych którzy po zażegnaniu kryzysu mogą zasilić jej zespół.

Zwolnienia grupowe a wizerunek pracodawcy

To czy reputacja firmy, jako pracodawcy pozostanie bez szwanku zależy od sposobu przeprowadzenia zwolnień grupowych, ale też od tego, w jaki sposób cały ten proces zostanie zapowiedziany, komunikowany w trakcie oraz skonkludowany komunikacyjnie i organizacyjnie przez pracodawcę.

Zwolnienia grupowe są rodzajem reputacyjnej sytuacji kryzysowej i jak w każdej z sytuacji tego typu mają zastosowanie podstawowe zasady zarządzania kryzysowego. To jednak szczególny przypadek kryzysu, bo organizacja wie o nim z wyprzedzeniem i może, a przede wszystkim powinna, odpowiednio się do niego przygotować.

Komunikacja kryzysowa jako element employer brandingu w procesie zwolnień grupowych

Przygotuj się

Proces zwolnień grupowych musi być przygotowany perfekcyjnie od strony organizacyjnej. Nie chodzi tylko o wpisanie się w przepisy prawa i spełnienie wymogów formalnych. Z perspektywy reputacyjnej chodzi przede wszystkim o zadbanie o ludzi, a przez to również o reputację firmy.

Tak więc prócz wymogów formalnych warto zapewnić zwalnianym rzetelną informację na każdym etapie (w tym celu należy opracować plan komunikacji), wsparcie wewnątrz organizacji w czasie od ogłoszenia zwolnień do odejścia – np. wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego, pośrednictwa w znalezieniu nowej pracy (tu konieczne może być nawiązanie współpracy z podmiotami i organizacjami zewnętrznymi).

Komunikuj rzetelnie i na każdym etapie

W procesie zwolnień grupowych istotna jest rzetelna komunikacja na każdym etapie procesu.

W pierwszym etapie – ta dotycząca ogłoszenia konieczności zwolnień i ich powodów (kierowana zarówno do pracowników, precyzująca też kogo zwolnienia będą dotyczyły, związków zawodowych, ale też publiczności na zewnątrz organizacji np. władz lokalnych, w tym mediów).

W procesie zwolnień istotne jest bieżące komunikowanie wobec pracowników wszystkich form wsparcia, a także możliwości, które (jeśli zajdą takie okoliczności) pojawiają się w trakcie procesu, w kontekście np. znalezienia nowej pracy.

Po zakończeniu procesu zwolnień grupowych szalenie istotna jest również komunikacja kierowana do pracowników, którzy nie zostali w organizacji. Niepokój wśród członków zespołu co do przyszłości będzie w tym przypadku naturalny i będzie wymagał sprawnych działań komunikacyjnych i organizacyjnych po stronie organizacji.

Takie podejście nie tylko łagodzi negatywne skutki kryzysu, ale także wzmacnia wizerunek pracodawcy dbającego o swoich pracowników.

Więcej o naszych usługach w zakresie employer brandingu: https://iconstrategies.pl/uslugi/employer-branding/

Udostępnij